Skóra sucha

Woda jest kluczowym dla życia składnikiem, równie ważna jest także dla naszej skóry. Transepidermalna utrata wody (ang. transepidermal water loss: TEWL) jest procesem naturalnym, podlegającym skomplikowanej regulacji. Zawartość wody w warstwie rogowej naskórka jest warunkowana przede wszystkim dwoma czynnikami:

  • zawartością higroskopijnych składników w korneocytach, które łącznie nazywane są naturalnym czynnikiem nawilżającym,
  • obecnością wewnątrzkomórkowych lipidów tworzących barierę dla transepidermalnej utraty wody.

Naskórek jest warstwą o grubości od ok 50 do ok 250 um. Na tym niewielkim dystansie zawartość wody w sposób naturalny spada z wartości przekraczającej 70% dla warstwy podstawnej do poniżej 20% w warstwie rogowej. Równocześnie należy pamiętać, że woda obecna w warstwie rogowej naskórka jest niezbędna do jego właściwego dojrzewania i złuszczania. Zwiększone TEWL wpływa negatywnie na prawidłowe złuszczanie naskórka, co skutkuje suchą i łuszczącej się skórą (Verdier‐Sévrain, Bonté 2007).

W jaki sposób możemy wspomagać naturalne mechanizmy ochrony skóry i niwelować skutki niekorzystnych zmian na skórze? Czy poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków i właściwą pielęgnację możemy poprawić stan naszej skóry i równocześnie jej wygląd? Jest to nie tylko możliwe, ale jak najbardziej wskazane. Najważniejsza rzeczą jest wspomaganie nawilżenia skóry przez wprowadzanie do niej składników, które tworzą barierę chroniącą ją przed niekontrolowaną utratą wody.

Składniki kosmetyków, które pozwalają na poprawę stanu suchej skóry możemy podzielić na dwie grupy zależnie od budowy chemicznej:

  • substancje hydrofobowe,
  • substancje hydrofilowe.

W naszym gabinecie bogactwo cennych składników nawilżających jest wykorzystane szczególnie w linach:
– odbudowującej PLATINUM PEEL & CURE z nawilżającymi Sodium DNA, Azeloglicyną® i kwasem hialuronowym,
RED STOP dla cery naczyniowej i z objawami trądziku różowatego – linii, która zawiera składnik wzmacniający nawodnienie DNA-RENOVER,
– regulującej IDEAL PURE dla skóry tłustej z nawilżającym kwasem glukonolaktonem i ekstraktami roślinnymi,
– nawilżająco-odbudowującej NUTRI MAXX 40+ z kwasem hialuronowym 50kDa i 1 MDa,
ESTRINI 50+ dla skóry dojrzałej 50+, z nawilżającym peptydem MATRIXIN6,
FERULASHI Lipid Repair dla skóry wrażliwej i reaktywnej, z kompozycją składników lipidotwórczych i nawadniających.
Umów się na konsultację i dobierz odpowiedni dla siebie zabieg.